18 Haziran 2009 Perşembe

1. yaş kontrolümüz, Dr. Emel Hanım ile randevu.

Dün Toti' nin 1. yaş kontrolü vardı. 2 aydır Emel Hanım' ı görmeye gitmemiştik, özlemişiz kendisini :)

Doktorumuzu seviyoruz biz. Arda ilk doğduğundan beri kendisine gidiyoruz. İlk aylar emzirme ve emme sorunlarimiz olmuştu, kuzucuk iyi kilo alamamıştı, benim moralim çok bozuktu ve lohusalık depresyonuna girmek üzereydim ki Emel Hanım' la tanışmıştık. Sistemli bir şekilde Arda' ya kilo aldırmıştık ve emzirme konusunda beni çok desteklemişti, gerçi ilk kontrollerde Arda' ya karşı biraz soğuk bulmuştum kendisini ama Arda büyüdükçe daha sevecen olmaya başladı ve gittikçe gözümde daha sempatikleşti :)
Kendisi de bir anne olarak, ilk bebeğinde yaşadığı emzirme sorunlarını anlatmış, etrafımdan gelen "amann biberon verme!!" baskılarına kulaklarımı tıkatmış, bana süt sağdırarak, ohh canımıza da değsin ne de güzel biberonlarla vererek Arda' ya kilo aldırmış, bu sayede aynen kendisinin dediği gibi Arda güçlendikçe daha iyi meme emmeye başlamıştı. Yani herkesin korkuttuğu gibi hiçte biberon aşığı olup memeyi reddetmedi...
Emel Hanım' ın 2 totisi var bu arada :) Kontrollerde bazen onları ve maceralarını da konuşuyoruz; büyük kız okula başlayacak, ufak oğlan 20 aylık oldu :)

Ölçümler çok iyi çıktı:
Kilo: 10,50 kg (50-75 persantil)
Boy: 79 cm (90-95 persantil)
Kafa: 41 cm (50 persantil)

1. yaş bir dönüm noktası, özellikle beslenme açısından; bir çok yasak kalkacak, yeni tatlara başlayacağız. İnek sütü, yumurta sarısı serbest. Artık mis gibi meyveli muhallebiler, sütlaçlar yapacağız, omletler yiyeceğiz, meyveli süt içebileceğiz. Bal, kivi ve patlıcan yok! Siz ne yiyorsanız ondan yesin artık dedi. Zaten bayağıdır taze sebzelerden tuzsuz klasik tencere yemekleri, çorbalar yapıyordum, aile boyu..Emzirmeye devam, az da olsa, oyun da oynasa zararı yok, faydası var. Benimde işime geliyor zaten, gece uyandığında rahat oluyor, sabahları da yatak keyfi yapmış oluyoruz :)
1 yaşına geldi diye çikolata, abur cubura saldırmak yok. Ne kadar geç o tatlara alışırsa o kadar iyi. Pestil, kuru meyveler, ev yapımı kurabiyeler atıştırmalıkların kralı.

Yiyecekler dışında da bayağı konuştuk; yürüme, şu meşhur ilk adım ayakkabıları, duygusal gelişimi, inatlaşma, ağlama krizleri, tatil, yolculuk, sinek koruyucuları, güneş, deniz filan falan..hepsini yazamayacağım :)
Son olarak kan aldılar totimin elinden, çok ağladi minnoşum :( Aslında acıdan filan değil, daha yatağa yatırırken başladı ağlamaya, yatmak istemiyo ya bu aralar, bir de başında 2 hemşire, anladı bir tuhaflık olduğunu, kendini güvende hissetmedi, bir de hemşirelerden teki aksi ve aceleci olunca 2 kez kaldırıp yatırmak zorunda kaldık, koptu tabiki bizimkisi, birde üstüne elinin çok sıkı tutulması ve iğne..off içim parçalandı..
Herşey bitip de giderken yine karşılaştık Emel Hanımla, bu sefer Toti kaşlarını çatıp, yüzünü çevirdi doktoruna, küsmüştü işte hepimize..

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...